9 Temmuz 2009 Perşembe

BİBERON ÇÜRÜKLERİ VE EFE'NİN DİŞ AMELİYATIEvet arkadaşlar başlıktan da anlaşılacağı gibi yine bir sağlık problemiyle karşınızdayım.Yarın Ahmet Efe genel anesteziyle diş tedavisi olacak.bir dişi çekilecek birkaçtanesi de dolgu yapılacak.Daha tam olarak ağızında ki dişler tamamlanmadan bazı dişleri çürüdü.Doktor biberon çürüğü olduğunu söyledi.Efe biberon hiç kullanmadı yalancı emzik ise 7 ay kullandı.7-ci ayda dişleri çıkınca ben bıraktırmıştım dişleri yamuk olmasın diye.Ne yazık ki çözüm olamadım çünkü emzik yerine sürekli benim göğüsümü kullandı.Böyle de olunca gece ağızda kalan süt dişleri çürütmüş.Keşke emzik emseydi de dişleri yamuk çıksaydı çürük olacağına.Yarın erkenden Marmara ünüversitesi diş hekimliği fakültesine gidiyoruz.Bu akşam doktorumuzla son bir görüşeceğiz.yarın tedavinin olup olmayacağını söyleyecek.Büyük ihtimal olur gibi konuştu telefonda.ALLAHIM çok korkuyorum sen yardımcımız ol.Genel anestezi beni gerçekten çok korkutuyor.Güvenli bir yerde yapılması endişelerimi biraz hafifletiyor.Erken diş çekimi çocuğun konuşmasına engel oluyormuş.Efe henüz tam olarak konuşamıyor bazı yaşıtları konuşuyor.İnşallah etkilenmez fazla.Kafamda bir sürü cevabını bulamadığım soru var.İnşallah her şey yolunda gider.

Sevgiler benden hepinize.


BİBERON ÇÜRÜKLERİ
Bebeğimin dişleri sürer sürmez çürüdü. Nedeni ne olabilir?
Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.

Biberon çürüğünden korunmak için ne yapmak gerekir?
Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir.
Bunlar nelerdir?
Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin.
Beslendikten sonra uyutmaya çalışın.
Biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.
Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin.
İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.
Biberon çürüğü önemli midir?
Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.
Biberon emmediği halde bebeğimin dişleri çürüdü sebebi ne olabilir?
Biberonun yanı sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir. Bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. Çocuğu bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.
ALINTIDIR.

6 yorum:

gülpınarı dedi ki...

canım cok gecmiş olsun minik efeye acil şifalar dilerim

EZGİLİ TARİFLER dedi ki...

öncelikle ziyaretlerin için çok teşekkür ediyorum.son 1 aydır çalışmaya başladığım için uğrayamıyorum kimselere...geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum.öptüm.

fatma48-hazanyagmuru4 dedi ki...

canım geçmiş olsun sıkma canını dr napacağını bilir gec konuşmaya gelince dişle ilgisi varmı bilmiyorum ama benim kızımda 3 yaşlarında daha doğru dürüst konuşamıyodu işaretlerle anlatırdı deridini şimdi susturana aşk olsun geçmiş olsun canım ayrıca verdiğin bilgiler içinde tşk ederim torunum yolda 3 ay sonra geliyor hayırlısıyla bizede lazım olur sevgiler canım hayırlı cumalar

gül dedi ki...

merhaba,geçmiş olsun arkadaşım,çok üzüldüm minik yavrun için,akdenizden kucak dolusu sevgıler,kal saglıcakla

gülpınarı dedi ki...

canım öncelikle hayırlı cumalar dilerim blogumdaki resim yükleme sorunu devam ettiği için cok moralim bozuk kimselerede ulaşamıoyrum belkide kapatacam ama bu haftadan itibaren 3 hafta yokum zaten o zamana kadar düzelmezse düşünücem bişeyler eski blogspotumda kapatılmış tekrar actım ama hiç bişey eklemeden ölece bıraktım hiç hevesim kalmadı

gülpınarı dedi ki...

canım cokcok gecmiş olsun buralarda yoktum blogunu yen gördüm umarım herşey yoluna girmiştir yavrularına acil şifalar diliyorum

OĞLUMUN EN SEVDİĞİ REKLAM

FEEDJIT Live Traffic Feed