9 Mayıs 2008 Cuma

TÜM ANNELERİN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

DÜNYADAKİ BÜTÜN ANNELERİN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM
ANNELİK DUYGUSUNU TATMAK İSTEYENLERİN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN.TÜM ŞEHİT ANNELERİNİN ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN.
CANIM ANNEM SENİN DE ANNELER GÜNÜN KUTLU OLSUN.SEN BENİM İÇİN TÜM ÇİÇEKLERİN ARASINDA BİR TEK GONCA GÜLÜMSÜN .SENİ ÇOK SEVİYORUM ANNEM.(GÖZLERİMDEN YAŞLAR SÜZÜLÜYOR ŞU ANDA)
RABBİM SANA BİNLERCE ŞÜKÜRLER OLSUN.BENİ DE YÜCE ANNELİK MAKAMINA LAYIK GÖRÜP BANADA BU DUYGUYU NASİB ETTİN. ANNELER GÜNÜ NEDİR ?
Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır. Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla­nan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur. Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi. Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkile­di. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil severek. anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu. Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına : Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi. Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı. Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir. Anneler Gününde annemize bir demet kır çiçeği armağan ederek, bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu ederiz

7 yorum:

haticeozkan dedi ki...

anneler günün kutlu olsun annelik özlemi çekenlere rabbim bu sevgiyi tattırsın inşallah

haticeozkan dedi ki...

anneler günün kutlu olsun

Adsız dedi ki...

canımmmm arkadaşımm benim yaşgünümü kutlamak için çok çabaya girmişsin ama iyide olmuş iyi şeye vesile olmuşum blogun harika olmuş harika paylaşımlar yaparsın inşallah bu arada seni blogspot arkadaş listeme kalinka olarak ekledim ben 7x7x7 maviyeşil bloğu olan gülayım her zaman çok mutlu kalmanı dilerim canım ayrıyeten anneler gününü kutlarım canımsın benim sevgilerimle

gülpınarı57 dedi ki...

saol canım seninde anneler günün kutlu olsun rabbim her annenin yavrusunu bağışlasın hiçbir anne evlat acısı cekmesin

caferose dedi ki...

Güzelliklerle geçen bir hafta sonu dilerim .Sevgiler.

CafeRose dedi ki...

Senin de anneler günün kutlu olsun arkadaşım.

akasyakokusu dedi ki...

CANIM BENİM MERHABA..ANNELER GÜNÜNÜ EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLUYORUM..
MEMLEKETTEN MİSAFİRİM VAR..PEK ZAMANIM YOK TAKILAMIYORUM AMA ARKADAŞLARIMIN BU ÖZEL GÜNÜNÜ KUTLAMAK İÇİN ACELE TURLUYORUM..
ÖPÜYORUM SENİ SEVGİLER.

OĞLUMUN EN SEVDİĞİ REKLAM

FEEDJIT Live Traffic Feed